Administration

Name Title E-mail Phone Website
Mitch Moyer Principal 386-822-6909 Ext 23326
Stephen Davenport Assistant Principal 386-822-6909 Ext 23308
Michael Degirolmo Assistant Principal 386-822-6909 Ext 23314
Mike Lucero Jr Assistant Principal 386-822-6909 Ext 23316
Carlos Scott Assistant Principal 386-822-6909 Ext 23332
Issella Vega Assistant Principal 386-822-6909 Ext 23312
Kenneth Brown Teacher on Assignment 386-822-6909 Ext 23390
Cicely Hayden Teacher on Assignment 386-822-6909 Ext 23367
Edward Michaels Guidance Director; 12th Grade (M-Z) Guidance Counselor 386-822-6909 Ext 23363
Paul Ryder Athletic Director 386-822-6909 Ext 23413
Elizabeth Strople Assistant Athletic Director 386-822-6909 Ext 23446

Office Staff

Name Title E-mail Phone Website
Brown, Eva Office Specialist 386-822-6909 Ext 23313
Collum, Katrina Testing Center/Free Lunch 386-822-6909 Ext 23696
Goldy, Aaron Activities Director 386-822-6909 Ext 23351
Leary, Jill Guidance Receptionist 386-822-6909 Ext 23310
Little, Shirley Principal's Secretary 386-822-6909 Ext 23326
Moffatt, Lou Ann Registrar/Transcripts 386-822-6909 Ext 23379
O’Connor Cassanova, Dale Early Checkout 386-822-6909 Ext 23353
Quackenbush, Kathleen Athletic Assistant 386-822-6909 Ext 23413
Rawlins, Courtney ESE Receptionist/Records/Transportation/Bus Passes 386-822-6909 Ext 23306
Ridout, Lois County Budget/Internal Accounts 386-822-6909 Ext 23428
Senez, Frances Front desk/Volunteer Coordinator/Attendance 386-822-6909 Ext 23300
Shortlidge, Patricia Dean’s Office Secretary/DSC Book Vouchers 386-822-6909 Ext 23376
Smith, Sherry Sub Coordinator/Payroll 386-822-6909 Ext 23371
Vinciguerra, Marlene Data Processing 386-822-6909 Ext 23412

Guidance

Name Title E-mail Phone Website
Bates, Monica 11th Grade Guidance Counselor 386-822-6909 Ext 23359
Carter, Lisa IB Guidance Counselor 386-822-6909 Ext 23697
Kulik, Gregory 9th Grade Guidance Counselor 386-822-6909 Ext 23357
Ladas, Michele 10th Grade Guidance Counselor 386-822-6909 Ext 23361
Michaels, Edward Guidance Director; 12th Grade (M-Z) Guidance Counselor 386-822-6909 Ext 23363
Nehrig, Lisa IB Coordinator 386-822-6909 Ext 23365
Nunez, Julia 12th Grade (A-L) Guidance Counselor 386-822-6909 Ext 33255

Clinic

Name Title E-mail Phone Website
Thomas, Theresa Licensed Practical Nurse 386-822-6909 Ext 23698

School Resource Officer

Name Title E-mail Phone Website
Deputy Christopher Lee School Resource Officer 386-822-6909 Ext 23347

School Way Cafe

Name Title E-mail Phone Website
Martin, Kami Cafeteria Manager 386-822-6909 Ext 23699

Career and Technical Education

Name Title E-mail Phone Website
Brandner, Brett Agricultural Science
Christakopoulos, Christos Culinary
Conley, William ROTC
Dawson, Jeffrey Apex Lab
Elliot, Joanne AVID
Folsom, Chris OJT
Garcia, Fortino ROTC
Hervey, Rick Carpentry Website
Hunt, Cynthia Health Science
Jagodinzki, Debbie Health Science
Johnson, Amanda Agricultural Science
Lively, Joshua Building Contruction
Lowenstein, Jim Digital Video Production
Morris-Henry, Linda Computing for College & Careers
Perri, Vickie Digital MultiMedia
Policke, Peter Department Chair; Engineering Academy Director Website
Rodriguez, Herman Teacher
Rutherford, Brittany Computing for College & Careers
Ryder, Sandra Early Childhood
Scarborough, Renee Culinary Instructor
Shea Jr., Timothy Academy Facilitator & Athletic Academic Advisor
Smith, Stephanie Fashion Marketing

English

Name Title E-mail Phone Website
Bishop, Michele 10th H/12th R/CCR
Carter, Ashley 9th grade H/R
Carter, Ben 12th IB/11th R
Finkle, Andrea 9th grade R and ESOL/12th H
Finkle, David Teacher
Harbaugh, Tammy English/ESOL
Hill, Tara 9th H/R
Jenkins, Tonyia R. 11th H/R and 12th R
LaCombe, Leia 10th & 11th grade English
Lometti, Ellen 12th R/H
McConkey, Ryan 9th R/H
Medsker, Kimberly Teacher
Milev, Jessica Sophomore Class Sponsor; English 2, English 2 Honors
Schaffer, Rebecca Yearbook, 10th R/H Website
Sedore, Monica Teacher
Sniffen, April English Department Chair; Dual-enrollment, Journalism
Taylor, Ashley Teacher
Wichterman, Sarah Teacher

ESE

Name Title E-mail Phone Website
Beech, Todd Teacher
Braly, Brittany Teacher
Casey, Mari
Claunch, Charlotte
Connell, Sue Teacher
Daniels, Darlene
Dearman, Donna
Feistel, James
Fremont, Robin
Huntley, Edward
Kelly, Daniel
Lueth, Marylea Department Chair 386-822-6909 Ext 23340
Lundell, Melissa
Mitchell, Jennifer
Murphy, Michael
Nelson, Donna
Pertler, Kimberly
Shelton, Vernon
Smith, Beth
Strople, Elizabeth Assistant Athletic Director 386-822-6909 Ext 23446
Wensel, Pamela IEP Facilitator 386-822-6909 Ext 23440
Weyler, Marsha IEP Facilitator 386-822-6909 Ext 23366
Wilson, Shirley Teacher

Fine Arts

Name Title E-mail Phone Website
Carson, Bryan Visual Arts and Photography Teacher
Cawthon, Ross Band & Chorus
Fradley, Melinda Chorus Director; Teacher
Gilbert, Tom Fine & Performing Arts Dept. Chair; Visual ArtsTeacher
Gleason, Heather Teacher
Kinsella, Kristan Teacher
Sejansky, Ann Teacher
Traylor, Angelyn Band Director

Math

Name Title E-mail Phone Website
Addonizio, Michelle Teacher
Allgood, Carolann Teacher
Barnard, Katherine Teacher
Dundon, Jennifer Teacher
Ebbert, James Math Department Co-Chair; Teacher
Guarneri, Celeste Teacher
Hardy, Cathy Math Department Co-Chair; Teacher
Hughes, April Fusion Director; Teacher
Irizarry, Frank Teacher
Irizarry, Julie Teacher
Kroh, Bernice Teacher
Manning, Joel Teacher
Price, Darrell Teacher
Siegmeister, Laura Teacher
Simmons, Dennis Teacher
Smith, Clint Teacher
Turner, Tracey Teacher

Media

Name Title E-mail Phone Website
Butchart, Sheila Media Specialist 386-822-6909 Ext 23429 Website
Leary, Jill Guidance Receptionist 386-822-6909 Ext 23310

Paraprofessionals

Name Title E-mail Phone Website
Abello, Nora
Adams, Brenda
Amiot-Galarza, Nancy
Barkley, Bernadine Paraprofessional
Carr, Denise
Colbert, Robin
Jerkins, Ruth
Kennedy, Chandra
Mitchell, Julia
Pryce, Beverley
Terry, Murian
Wesley, Shirl
Woods, Cynthia

Physical Education

Name Title E-mail Phone Website
Faer, Ryan Strength & Conditioning
Manning, Alfred Teacher
McDaniel, Loretta Department Chair
Mitchell, Jennifer

Reading

Name Title E-mail Phone Website
Bennett, Lianne Senior Class Sponsor; Teacher
Cheponis, Irene Teacher
Connell, Sue Teacher
Dawson, Amanda Freshman Class Sponsor; Teacher
Israel, Archer Department Chair; Reading Coach
Jones, Richard Teacher
Parounagian, Janice Teacher

Science

Name Title E-mail Phone Website
Baker, Jason Teacher
Ebbert, James Math Department Co-Chair; Teacher
Hall, Dr. Fred Teacher
Irizarry, Frank Teacher
Jeffs, Jamie Teacher
Mather, Lindsey Teacher
McCormick, John Science Department Chair; Teacher
Pearson, Lee Teacher
Rosso, Cindy Teacher
Skibinsky, Kimberly Teacher
Tate, Dean Teacher
Teorsky, Andrew Teacher
Valente, Alicia Teacher - Athletic Trainer
Wendland, Lauralee Teacher

Social Studies

Name Title E-mail Phone Website
Brinkmann, Lindsay Teacher
Camacho, Mendi SGA Sponsor; Teacher
Dorcy, Griselda Teacher
Dowdell, Chris Department Co-Chair; Teacher
Goebel, Robert Teacher
Goldy, Valerie Junior Class Sponsor; Teacher
Jones, Marlo Teacher
Kranz, Katie Teacher
Krise, Justin World History
Kurlander, Monika 10th grade World History & World History Honors
Neisler, Kyle Teacher
Reid Shea, Katherine Teacher
Weaver, Tim Teacher
Wetter, Justin Department Co-Chair; Teacher

Speech Pathologist

Name Title E-mail Phone Website
Lore, Laura Speech-Language Pathologist

World Language

Name Title E-mail Phone Website
Brignoni, Yanina Teacher
Jendrzejewski, Jeanne Teacher
Jimenez, Zorida Teacher
Leon de Nunez, Nora Teacher
Moll, Lyvia Department Chair; Teacher
Sibio, Kimberly IB German Teacher